Ah Bir İstanbul’da Olsam!

İstanbul Kız Kulesi - Fotoğraf: Selim Güler

Fotoğraf: Selim Güler

Geçtiğimiz günlerde dünyayı epey gezmiş bir büyüğümüz ile konuşurken laf dönüp dolaşıp İstanbul’a geldi. Çok yerinde bir tespit olarak İstanbul’un ülkemizde olduğu gibi civar ülkelerde de çok önemli bir konumu olduğu vurgulandı. Gerçekten de İstanbul birçok işin kalbinin attığı yer konumunda. Hâl böyle olunca İstanbul dışında yaşayanlar bazı fırsatları kaçırmış oluyorlar.

İstanbul dışında yaşayan/okuyan genç girişimci adayları ile yaptığımız görüşmelerde de bu konu hep dile getiriliyor. Ah bir İstanbul’da olsam cümlesi bu gençlerin ekseriyetinde önemli bir hayıflanma aynı zamanda da bir bahane malzemesi olmuş durumda. Hayatının büyük bir çoğunluğunu İstanbul dışında geçirmiş birisi olarak İstanbul dışında olmanın getirdiği eksiklikleri çok iyi biliyorum. Ama bu eksikliği gerçek bir avantaja çevirmek yine kişinin elindedir. Devamını Oku »

Haberler

Piyer Loti'den İstanbul

Fotoğraf: Filiz Koyuncu

Blog âleminde adettendir ki bir süredir yazmayan/yazamayan günlükçüler gelişmeleri kısa kısa bildirdikleri “haberler yazısı” yazarlar. Bu yazıda böyle bir yazı olacak.

* İstanbul’a gidip yeni okuluma teslim oldum. Hesabımıza göre İstanbul’da ev tutup yazı orda geçirecektim. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Açıkçası ilk bakışta İstanbul bizi biraz ürküttü diyebilirim. Bundan dolayı süratle İzmir’e kaçtık. Bu yazı askerlik dönemine kadar İzmir’de geçireceğim. İstanbul’a gitmişken Piyer Loti’ye çıktık. Eyüp Sultanı ziyaret ettik. Yukarıdaki fotoğraf bu gezi esnasında çekildi.

* Bilgisayarımı ekran problemi dolayısı ile garantiye verdim. Bu ikinci garanti macerası oluyor. (Birincisi) Aslında bir dizüstü bilgisayar olarak Asus’un performansından memnunum ama problemleri de yok değil. Siz siz olun dizüstü alırken bir kere daha düşünün. Devamını Oku »

Biga’ya Veda

Biga Köprü başı

Yarın iki yıldır öğretmenlik görevimi yerine getirdiğim aynı zamanda da memleketim olan Biga’dan ayrılıyorum.

Geçen iki yıl çerçevesinde Biga’da kişisel tarihim için önemli olaylar yaşadım. Daha da önemlisi gerek mesleki olarak, gerek hayat açısından çok değerli tecrübeler elde ettim. Başta Biga Cumhuriyet İlköğretim Okulu idarecileri İsmail Yaramaz ve Mehmet Gezen Beylere ve bütün okul personeline bu vesile ile bir kere daha teşekkür ediyorum.

Bu günlerde veda konumunda olduğum bütün insanlardan niye gidiyorsun cümlesini duyuyorum. Evet gitmemizin bir takım resmi sebepleri  (zorunlu hizmet, tayin v.s.) olduğu gibi kişisel sebepleri de var. Burada özetlediğimiz hikâyeden de anlaşılabileceği gibi biz düşünce sistematiği, beklentileri ve hayalleri bakımından Büyükşehir insanıyız. Evet, “Büyükşehir insanlığı” diye bir şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle hayatının bir kısmını İstanbul, İzmir veya Ankara gibi büyük şehirlerde geçiren insanların küçük şehirlerde tabiri caizse “boğulduğunu” düşünüyorum. Bu asla bu küçük yerleşim yerlerini veya orada yaşayanları küçümsemek anlamında değil. Devamını Oku »

Gitmek Vakti Geldi!

giden-adam.jpgŞu günlerde hayatımın farklı bir dönemecindeyim. Biraz buruk, biraz kuşkulu, biraz da meraklı bir bekleyiş başladı. Her memurun veya işini yer değiştirmek suretiyle yürüten herkesin başına gelen “tayin olmak” bizi de geldi buldu.

İki senedir çalıştığım Çanakkale Biga Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan zorunlu hizmetimi yapmak amacıyla tayin istemiştim. Geçtiğimiz salı günü sonuçlar açıklandı. Tayinim İstanbul Bayrampaşa Mustafa Itri İlköğretim Okulu‘na çıktı.

Tabii gideceğimiz yer sıradan bir il değilde İstanbul olunca topyekün bir hayat tarzımızı değiştireceğiz anlamına geliyor. Belki şimdiye kadar karşılaşmadığımız varlığından bihaber olduğumuz bir çok sorunla veya güzellikle karşılacağız. Şimdilik görünen şey İstanbul bize imkanları vereceği gibi bu imkanların karşılığında da bizden bazı şeyler götürecek. Sonuçta İstanbul benim ilk gençlik aşklarımdan birisi. Gerçi köprünün altından çok sular aktı ama yine de maziye dayanan bir muhabbettimiz var. Devamını Oku »