Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Kitap Okuyan ÇocukNe zaman okuma ile ilgili bir yazı yazılsa veya bir konuşma yapılsa toplumumuzun okuma alışkanlığının olmadığından dem vurulur. Sebep olarak da sözlü gelenekten gelen bir kültürümüz olduğu veya ekonomik sebeplerden dolayı insanlarımızın okumayı istemedikleri gibi bir çok sebep öne sürülür. Peki ne yapmalı?

Açık söylemek gerekirse büyükler için yapacak çok bir şey yok. Çünkü bütün köklü alışkanlıklar çocukluk yıllarında elde ediliyor. Eğer siz yetişme çağındaki bir çocuğa okuma ile ilgili bir bilinç verir ve bunun takibini yaparsanız başarıya ulaşırsınız. Bu yazıda çocuklarda okuma alışkanlığını geliştirmek için bazı öneriler bulacaksınız. Okuması ve uygulaması kolay olsun diye maddeler halinde yazmayı tercih ettim. 

1. Alışkanlıklar küçük yaşlarda kazanılır. Dolayısıyla çocuğunuza daha okuma yazmayı öğrenmeden kitabın önemini kavratacak uygulamalar içinde olmalısınız. Kitap sadece belirli yaştaki insanların okuması gereken bir şey değildir. Her yaşın kitabı vardır. Çocuğunuz ilkokula başlamadan ona alacağınız boyama kitapları veya sesli kitaplar onun kitabı ve okumayı sevmesinde ilk adımları atacaktır. Eğer çocuğunuzun eline küçük yaşta oyuncak silah veriyorsanız hiç boşuna mafya dizilerini suçlamayın.

Çocuğunuz belki okula gitmeden önce okuma yazma bilmiyor olabilir. Ama siz biliyorsunuz. Dolayısıyla çocuğunuz ile kitap arasındaki ilk bağlantıyı siz kuracaksınız. Bunu ona kitap okuyarak yapabilirsiniz. Uyumadan önce kitap okumak ideal bir yol olabilir.

2. En iyi eğitim örnek olmaktır. Çocuğunuz muhakkak sizi ve diğer aile bireylerini kitap okurken görmelidir. Her akşam evlerde dizi saatleri uygulaması yapılıyor. Peki, kitap saati uygulaması neden yok? Günün belirli bir saatinde bütün aile bireyleri aynı anda kitap okuma saati düzenleyebilir. Çok değil günde yarım saat veya bir saat kitap okuma seansı çocuğunuza inanılmaz bir motivasyon kazandıracaktır.

3. Evinizde kitap konuşulmalıdır. Kitap okumayı destekleyen bir diğer uygulamada kitabı günlük hayatın içine sokmaktır. “Falanca kitap çok güzelmiş, şundan bahsediyor, aynı yazarın şu kitabı da güzel” gibi sözler muhakkak çocuğunuzun zihninde yer edecektir. Bir süre sonra o da okuduğu kitaplardan bahsedecek sizin gibi konuşabilmek için daha fazla okuma yolunu seçecektir.

4. Kitap en güzel hediyedir. Her akşam elinde hediyeler ile eve gelen bir baba her çocuğun hayalidir. Ama baba her akşam çikolata getiriyorsa bu ancak çocuğun dişlerinin çürümesini sağlar :) Çocuğunuza her fırsatta kitap hediye etmeye çalışın. Çünkü hediye almak sevindirici bir olaydır. Bu olay ile kitap fikri üst üstte geldiğinde çocukta kitabın sevindirici ve değerli bir şey olduğu izlenimi uyanacaktır.

5. Her çocuğun bir kütüphanesi olmalıdır. Çocuğunuzun odasına yapacağınız masrafın küçük bir kısmını kütüphane için ayırmaya ne dersiniz? Hatta imkân varsa çocuğunuz kendi kütüphanesini kendisi yapmalı, süslemeli, boyamalı… Bu şekilde kitabı ve kütüphaneyi daha çok sahiplenecektir. Birde üstüne “Ali’nin Kütüphanesi” yazdınız mı tamam :) Kütüphane çocuğunuzda kitap alma, kitap edinme ve biriktirme davranışlarında önemli katkılar sağlayacaktır.

6. Çocuğunuzu mutlaka kitap evlerine ve kitap fuarlarına götürün. Çocuğunuz devamlı süpermarket gezmelerine gideceğine biraz da kitap gezmelerine gitmiş olsun. En azından ayda bir düzenli olarak bir kitap mağazasını ziyaret edin. Çocuğunuzla beraber kitapları karıştırın, yeni çıkan kitaplara bakın bütçenize göre ona bir kitap alın.

Özellikle kitap fuarları kitap bilincini geliştirmek için önemli fırsatlardır. Kitabın ne kadar değerli bi araç olduğunu insanlara hatırlatır. Aynı zamanda birçok insanın kitaplarla ilgilenmesi kitap okumanın olağanüstü bir şey olmayıp doğal, olması gereken bir davranış olduğu konusunda çocuğa bir fikir verecektir.

7. Kitap istatistikleri tutun. Çocuğunuza küçük bir defter alıp okuduğu kitapları not etmesini söyleyin. Her ay sonunda, her yıl sonunda okuduğu kitap sayılarını tespit edin. Kitap sayılarında artış varsa onu ödüllendirin. Aynı zamanda tutulacak deftere kitaplardan alıntılar da yazılabilir.

8. Çocuğunuzu kitap seçimi konusunda yönlendirin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi her yaşın kitabı vardır. Daha ilkokuldaki çocuğun önüne ağır dünya klasiklerini koyarsanız baştan kaybetmiş olursunuz. Çocuğunuzun yaşına göre okuması gereken kitapları tespit edip bunları çocuğunuza önerin. Fakat bu kitabı okuyacaksın diye baskı yapmayın. Çocuklar eğlenceli kitapları diğerlerine tercih edebilirler. O zaman yemek seçiminde uyguladığınız taktiği hatırlayın. Sebze yemeğini yemeyene tatlı yok! Çocuğunuza eğer bu kitabı okursan diğerini de okuyabilirsin tarzı yaklaşırsanız iki kitap birden okumasını sağlamış olursunuz.

9. Çocukların kitap yazarlarını tanımasını sağlayın. Gerek vefat etmiş, gerek yaşayan yazarları tanımak çocuğunuzun okuma bilinci konusunda önemli bir adımdır. Özellikle kitap fuarlarına, imza günlerine çocuğunuzu götürüp yazarları görmelerini ve konuşmalarını sağlayın. Çocuk yazarını bildiği bir kitabı daha heyecanla okuyacaktır.

10. Yazmak okumayı destekleyici bir aktivitedir. Bir şey üzerine yazı yazmak o şeye alıcı gözüyle bakmak demektir. Çocuğunuza kitap üzerine bir şeyler yazmasını önerin. Her kitap üzerine yarım sayfa kadar yazı yazsa ve bunları biriktirse oldukça büyük bir hazine oluşturuyor demektir.

11. Kitap ile ilgili dergileri, yazıları ve televizyon programlarını takip edin. Televizyonlarımızda pek kitap üzerine program yok ama kitap üzerine yayınlanan gazete ekleri, dergiler, internet siteleri var. Çocuğunuza rehberlik ederek bunları takip etmesini sağlarsanız okuma davranışı desteklenmiş olur.

12. Çocuğunuzu kütüphaneye götürün. Kütüphaneler internet sayesinde yavaş yavaş eski işlevselliklerini yitirse de kitap kurtları için hala vazgeçilmez yerler. Uygun bir zamanda çocuğunuz kütüphaneye götürüp kütüphaneyi gezdirin. Eğer kütüphaneye üye olması mümkün ise kendi kendine kütüphaneye üye olmasını sağlayın. Bu şekilde kütüphaneyi benimsemesi kolaylaşacaktır.

13. Kelime oyunları kitap okumayı teşvik edebilir. Gerek elektronik ortamda,  gerekse klasik anlamda birçok kelime oyunu bulunuyor. Çocuğunuzu şiddete dayalı oyunlar oynaması yerine bunları oynamasını tavsiye edin. Hatta beraber ailecek oynayın. Çocuğunuza ne kadar kelime bilirse bu oyunlarda o kadar başarılı olacağını çok kelime bilmenin yolunun da çok okumaktan geçtiğini söylemeyi unutmayın.

14. Dergi, gazete ve diğer yayınlar takip edilmelidir. Okuma alışkanlığı sadece kitap ile sınırlı değildir. Belki kitaplar çocuğunuza sıkıcı gelebilir. Bu durumda dergiler imdadınıza yetişir. Özellikle çocuk dergileri cezp edici tasarım ve içerikleri ile çocukların gözdesidir. Bütçeniz el veriyorsa bir çocuk dergisine abone olabilirsiniz.

15. Çocuğunuzun kitap için para biriktirmesini sağlayın. Çocuğunuza istediği her kitabı almayın. Bazı kitaplar için para biriktirmesini sağlayın. Böylece kendi parasıyla kitap almış olacak ve kitabı daha çok sahiplenecektir. Bu alışkanlığı ilk başlarda harçlığına bir kitap zammı yaparak yerleştirmek mümkün olabilir. Örneğin 2 YTL harçlık alıyorsa 1 YTL kitap zammı yapılabilir.

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Bunların haricinde şu da olmalı değiniz şeyleri yorum olarak eklemekten çekinmeyin. Bol kitaplı günler…

Araştırmacı Not: Bu sayfada çocuklardaki kitap okuma alışkanlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmiş. Zamanınız varsa mutlaka göz atın….

66 Yorum

 1. 3-4 gündür beş para etmezlerle uğraşıyorum. Aşağıdaki olaydan takip edemedim sizi kusura bakmayın.
  http://yavuzselimsen.blogspot.com/2008/02/unihayattan-neder-ayrldm.html

  Bende ufakken oku diye baskı gören birisiyim ama bu baskı hiç bir zaman sonuç getirmedi. Orta 3 e kadar cin ali, tombix, redkid dışında bişey okumadım. Bir kış günü birinin bana kitap vermesi sonucu o kitabı okumaya başladım. Kış olduğundan elektrik kesintisi de sık karşılaşılan bir durumdu. Ne tv izliye biliyorsunuz, dışarısı soğuk gidip oynuyoruz ama ne kadar durabilecektim. Evde oturup kitap okudum, sonra hep okudum… Suç ve Ceza ile Savaş ile Barış kitaplarını aynı gün bitirdiğimi bilirim ki toplamda 1200 sayfa yapıyorlar :)

 2. bence site geliştirilirse daha güzel olur.aradığım konuyu tam net olarak bulamadım.yinede size çok teşekkür ederim.en azından birkaç cümlede olsa bulabildim.

 3. ezgicik :

  çok güzel olmuş bizede türkçe öğretmenimiz ödev verdi proje ödevi kitap okuma alışkanlıklarını artımak için buradan iyi bir şekilde yararlandım teşekkürler

 4. Furkan :

  Sizce yetişkin insanlara kitap okuma alışkanlığını tam olarak ve kolay bir şekilde nasıl kazandırabilirim?

 5. Büşra :

  çok güzel olmuş beğendim.türkçe poroje ödevime yardımcı oldu teşekkürler.

 6. Ben Performans Odevımı Yaptım BunLarı okurken Bılgısayarda Tek oyunun Var olmadığnı Oqrendım SaqoLun yayınLayan ArkadasLara..!!!

 7. site çok güzel olmuş türkçe proje ödevimde çok faydaları oldu teşekkürler.

 8. aslı :

  teşekkürler bu türkçe dersi için çok işime yaradı…:)

 9. bende çok etkilendim ve ödevlerimde çok iyi çıktı herkese teşekkür ederim

 10. semih :

  ben kitap okumaya bayılıyorum 3 günde bir roman bitiriyorum

 11. mrb ben buse yazdığınız yazı mükemmel olmuş hocamız bunları çok beğendii teşekkür edrimm böyle bişey hazırladıgınız için sayğılarmlaa…. byeeeeeeee

 12. müjde :

  süper olmuş projemde çoq yardımcı oldu tşq edrm

 13. Site Gerçekten Güzel..İStediğim Konuda Bana Yardım Ettiğniz İçin Teşekkür Ederim…

 14. ben kitap hiç okumam ve annem babam bana oku diyinçe okurum…….

 15. naciye :

  gerçektende bu sayfa bana yardımcı
  oldu
  perfomans ödevi için
  bunu yapana çok teşektür ederim
  öğretmen çok duygulandı bay

 16. ben hiç kitap okumayı sevmezdim.Okulda öğretmenimizle okuma günü düzenledik öyle öyle okumam biraz daha gelişti.sonra araya yaz tatili girdi.Ben gene okumayı bıraktım ama bu steyi hazırlayana çok teşekkür ederim…!

 17. Duygu :

  işime yaradı gerçekten kendi cümlelerimlede başlıklardan yola çıkarak yazdım .. :) inŞ.Hocada beğeniR öDévimi :) Çok teşekkürler gerçekten emeğinize SağLıK .. (:

  ßide bunu büyüklere kazandırmak için ne yapabiliRiz ßu KonuDaDa ßiLgi veriRseniZ ne süper oLuR :)))

  Tékrar teşekkürler .. :))

 18. bu site gerçektende çom güzel bn kitap okumayı çok seviyorum ama kitap isimleri bulmakta zorlanıyorum kitap isimleri sitesini bilen varsa yazsın girip kitapların adlkarına bakıyım vebeyenirsem alıp okuyayım ama kitabımı okuyorum zaten.

 19. semih :

  türkçe dersinden hoca bize proje ödevi verdi bende burdan araştırdım gerçekten çok yararlandım saolun

 20. rümeysa :

  çok güzel olmuş. kanka sitem artık burası. performans ödevimede işe yaradı. sağolun mehmet hocam. hazır tanışmışken ve internet bozulmamışken gelmiş geçmiş tüm bayramlarınızı,kandillerinizi,doğum günlerinizi eski karne günlerinizi ve sizin için önemli olan tüm günleri kutlar ve sağlı ve esenlikle yaşamanızı ve bir kaç site açmanızı temenni ederim. iyi herşeyler.

 21. rümeysa :

  oooooooooooo pot kırmışız pardon sselçuk hocaymış

 22. bu site ck güzel bence insanların kitap okuma alıskanlıgını kazandırması için ck güzel bır site

 23. (Adlı) :

  güzel bir yazı diyemiyceğim hep aynı basit okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları bence ..Ama yinede sağolun bunlara bakarak birkaç ufak şey yazdım ;)

 24. melike :

  bu site güzel çünkü ödevimi çok rahat bir şekilde yaptım !!!!!
  eminim beğenilir

 25. ;D :

  teşekkür ederim Teknoloji Ve Tasarım ödevimizdi 5 haftalık ödevdi hepsini bugün yaptım xD teşekkür ederim

 26. Baki :

  çok güzel olmuş beğendim.türkçe performans ödevime yardımcı oldu teşekkürler.

 27. sinem :

  süperrrr kesin yüksek not alcam sağollun yaa teşekürlerrr

  :D

 28. merve :

  benimde çok işime yaradı teşekkür ederim selçuk hocammmmm ülkemizdeki kitap okumama alışkanlığı konusunu seçmiştimmm çözüm olarakta bunu yazdım herkeze teşekkürler:):):)

 29. sevda :

  bu site güzel olmuş bence fazla genişletmeye gerek yok ve münazaradaki yarışma için çok ögüzl ve bu site sayasinda münazarayı kazandık

 30. pınar :

  ben ödewim ile ilqili bir çok şey buldum siteyi açanlar we geliştirenlere teşekkür

 31. sertap deniz :

  harika işime yarar

 32. bilge :

  bende çok beğendim zaten orda anlatılanlar yani dergi falan onları her ay alıyorum zaten kütüphaneyede üyeyim ve içi kitap dolu kocaman bir kitaplığım var çok teşekürlerrr:)…

 33. uğur :

  çok güzel bi site çok yararlandım yapanlara teşekkür ederim bundan sonra kitab okumamı arttırcama inanıyorum tekrar teşekkür ederim.

 34. çok tşkederim tükrçe ödevime yardımcı oldunuzz ben ergenekon ilköğretim okulu 6- b sınıfından selinnn ii günleerr(((bu okul ist güngörrnede))) çok tşk …((:yine:))

 35. 3da :

  site gözel ama daha kapsamlı olmalı bence yinede tenk yu

 36. yunus emre :

  çok güzel kitapsız hayat kör sağır dilsiz hayat demektir sağlıcakla kalın

 37. baran :

  ben bir matematik öğretmeniyim sölediğinizlere tamamen katılıyorum elinize sağlık çalıştığım kurumun sitesinde sayfanızı da paylaşıcam elinize sağlık

 38. derya :

  gercekten cok güzel benim tam işe yarayıcak şeyler vardı ben ztn bunu sık kullanımlara ekledim

 39. çok beğendim :):):):):)

 40. bnde coq beqendim. Şahsen super biR yer hep qiRiyorm ve yoRm yazıorM buRayaa…..

 41. elif :

  gerçektende süper olmuş kitap okuma alışkanlığını kazanmak isteyen biri olan insanlarınçok işine yarar bu unsurlar…

 42. &neslihan& :

  Bu sitede emeği qeçen tüm kişilere teşekkür ederim.Okulum için hazırlamış olduqum panoya çok yakışıcak bu arada belkide kitap okuma alışkanlıqını kazanmış olan arkadaşlarım olacak.Gerçektende çok teşekkür ederim x)

 43. mehmet :

  gerçekten süper bir site kitap okuma alışkanlığını kazanmak isteyen biri için olan çok güzel bir site kitapsız hayat kör sağır dilsiz hayat demektir insanlar için işine yaraya bilgilerdir. bu sitede emeği geçen tüm kişilere teşekkür ederim

 44. tuana
  bendede işte o çocuk gibi bir okuma alışkanlığı var.Çünkü kitap okumayı çok seviyorum ve her gün en az 10 tane kitap okuyup özetini çıkarıyorum.çünkü bende kitap okuma alışkanlığı çok ve kitap okumayı çok seviyorum işte kitap okuma alışkanlığı bende kitap okumayı çok sevdiğim için var ve kitapların çok çok çok ve çok bilgili olduğu için var.yaşım 15 ismim tuana.

 45. tebrikler çok güzel şeyler bunlar

 46. bunu yazana çok teşekkür ederim…))(((

 47. esma :

  müütişşşşşşşş

 48. erdem :

  yüzeysel dahada genişletin güzel

 49. hatice :

  güzel olmuş siteniz gelişirse daha çok inşann girer tşk ederim işme yaradı CUMHURİYET İ.Ö.O

 50. şule nur abaly :

  çok teşekkür ederim ödevimede yardımcı oldu kesinlikle öğretmen beğenir çok sağolun

 51. göktuğ :

  süper

 52. güneş :

  çok gzl olmis tsk edrm bunu yazana performans ödevim için iyi olmis

 53. aleyna bahar erez :

  çok güzel panel için işime baya yarar

 54. ZEHRA :

  aradığımı bulamadım birazdaha kapsamlı olursa daha iyi olur diye düşünüyorum.yine de yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

 55. halide dandin :

  herşey çok net yazlmış teşskkürler.hacı numan i.ö.o

 56. Sedat Yılmaz :

  ßen fazla ders çalışasım gelmiyor Eger kitap okursam işe yararmı yardım edin yoksa sınıfta kalcam yha Çok sıkıcı oluyor tek başıma çalışmak istemiyorum

 57. simge özdem,ir :

  bu site süpermiş ödevlerime yardım ettiği için teşekürler

 58. beyzaaa :

  ben günlük nerdeyse 5 saat okuomm derslerimmde sprrr

 59. aleyna bahar erez :

  :) :) :)

 60. fatma :

  bu site çok güzelmiş bu site sayesinde türkçe performans ödevimi yaptım THANK YOU:):D

 61. nur :

  çok güzel olmuş tbrik ederim :)

 62. Bence mükemmel olmuş elinize sağlık ödevimde çooooooooooooooooooooooooooooooooooook yardımcı oldu

 63. sultan :

  güzel bilgiler tşkr

 64. yusuf :

  site çok güzel olmuş türkçe proje ödevimde çok faydaları oldu teşekkürler.

 65. elif keskin :

  ben de şu ana kadar hep kitap okumakla baskı gördüm ama artık böyle kitap okumak la ilgili bilgiler okuduktan sonra galiba artık kitabı ben kendi isteyimle okuyacağım

 66. ARDA OLUKMAN :

  Okumayı sevmeyen ders çalışmayan bir oğlum var ne yapmalıyım fikri olan varmı ?4 Geri İzlemeler

 1. oyyla.com diyor ki:

  Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları…

  Çocuklarda okuma alışkanlığını geliştirmenin yollarını anlatan bir yazı…

 2. […] ivedilikle yapılmalıdır. Yan etkisi yoktur. Doz aşımı ise belki de en iyisidir. Selçuk Hoca, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yollarını […]

 3. […] bu aşı ivedilikle yapılmalıdır. Yan etkisi yoktur. Doz aşımı ise belki de en iyisidir. Selçuk Hoca, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yollarını […]

 4. […] bu aşı ivedilikle yapılmalıdır. Yan etkisi yoktur. Doz aşımı ise belki de en iyisidir. Selçuk Hoca, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yollarını […]

Yorum Yazın

Epostanız yayınlanmaz. * işaretli alanları doldurunuz.

*
*