Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Günlerim 4 Son

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı LogoNot: Bu yazının birinci, ikinci ve üçüncü bölümü.

Banyo

İkinci bölümde her şeyin topluca yapıldığından bahsetmiştik. Bu olaylardan en ilginci banyo. Merak etmeyin herkes bir arada banyo yapmıyor :) Her manganın belirli banyo günleri var. O kutlu zaman diliminde uygun adım banyoya gidilir. Bu zaman haricinde banyo sabah 5.30-6.00 arası ve gece yatıştan sonra açılır.

Banyoların tamamı tek kişilik olup bazıları duş şeklinde bazıları ise hamam tipindedir. Sıcak su hizmeti yeterli. Fakat en önemlisi banyo süresi. Banyonuzu yapabilmek için sadece 10 dakikanız var. Bu yüzden sivildeki banyoyu biraz özleyebilirsiniz. Belki de en iyisi kışlaya gelmeden 10 dakikada yıkanma provaları yapmak :)

Mescid

Burdur’da bana en ilginç gelen şeylerden birisi de kışlada güzel bir mescit olmasıydı. Daha doğrusu namaz kılma yeri. Alay içtima alanının hemen arkasında olan bu mekânda vakit namazları “bireysel” olarak kılınabiliyor. Eğer izin alınırsa cuma namazını kılmakta mümkün. Ne diyelim düşünenden, yapandan, yaptırandan Allah razı olsun…

İnternet Kafe

Evet yanlış okumadınız internet kafe. 58. Piyade alayında dışarıdaki kafeleri aratmayan internet ihtiyacınızı giderebileceğiniz kışla girişinde, merkez kantinin yanında bir internet kafe var. Tabii internete girebilmek için biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Bir de banyo saati gibi internet saati de kısıtlı. Bir girişte 25 kuruş karşılığında sadece 30 dakika internete girebiliyorsunuz. Gerçi onca mahrumiyetin içinde bu çok büyük bir nimet gibi geliyor insana. Hele Msn’de tanıdık bir yüz görmek insanın içini oldukça ferahlatıyor…
 
İçtima

İçtima askerden sonra en çok akılda kalan şeylerden biri oluyor. İçtima bildiğiniz yoklama veya toplantı anlamına geliyor. Eratın toplanıp sayılmasından ibaret bir işlem. Ama bu kadar basit değil. Askerde her şey içtima iledir. Yemek içtima ile, eğitim içtima ile, yat içtima ile kalk içtima ile :) Bir keresinde bir günde tam on iki kez içtima alınmıştı. İçtima güneş altında olduğunda epeyce can sıkıyor. İçtimanın en önemli faydası ise asker arkadaşlıklarını pekiştirmesi.

Yemin Töreni

Acemi askerliğin diploma töreni diyebiliriz yemin törenine. Tabii aynı zamanda bir kurtuluş günü olduğu için oldukça heyecanlı bir gün. Uğruna bir hafta prova yapılan bir gün olması hasebiyle de önemli. İnsan bazen kendini ilkokul müsameresine çıkmış çocuk gibi hissetmiyor değil :)

Hiç yemin törenine katılmadıysanız hemen programı arz edeyim. Alay sancağının, bandonun alana gelmesi, alay komutanın alana gelip askeri selamlaması, saygı duruşu, İstiklal Marşı, alay komutanın konuşması, kışlaya ilk katılan ere katılım belgesinin verilmesi, yaş kütüğüne sembol çakılması, yemin eden erler adına konuşma yapılması, yemin icrası ve tören geçişi. Liste gözünüzü korkutmasın hemen hemen hepsi bir saat içinde bitiyor.

Terhis

Evet tam on sekiz gün sonunda o mutlu an geliyor. Son günlere yaklaşınca insanlar o kadar heyecanlanıyor ki çıkış saatini dakikalara varana kadar hesaplıyorlar. Hemen söyleyelim. Yemin töreni normal şartlar altında 10.00–10.30 gibi başlar ve bir saat sürer. Eşyaların toplanması -ki sivil eşyalar ve emanetler bir gün önceden veriliyor- askeri istihkakın teslimi ve diğer evrak işleri de yaklaşık bir bir buçuk saat sürer en geç bir gibi kışladan çıkmış olursunuz. Herkes kendisine verilen bot, ceket, pantolon, kep ve palaskayı teslim eder. Terhis olurken yedek subay diploması, izin belgesi ve ayrılış katılış bildirimi olmak üzere üç adet belge size teslim edilir. Gittiğiniz okullarda bu belgelerle gerekli işlemleri yaptırırsınız. Ha bir de tabii ki bir aylık er maaşı size takdim edilir. 2007 rakamları ile tam 14,5 YTL. Olsun en azından terhis şerefine orta halli bir lokantada kallavi bir yemek yiyebilirsiniz.

Terhisten sonra gidilecek okulların açıklanması da ayrı bir heyecan tabii. Gerçi Doğu ve Güney Doğu Anadolu illerinde görev yapanlar yine kendi okullarına atanıyorlar. Diğerleri için heyecan sürüyor. Bu sene MEB ayın yirmisinde hangi il emrine atanıldığını açıkladı. Yaklaşık bir bir hafta sonra da il milli eğitim müdürlükleri hangi okullara atandığınızı yavaş yavaş açıklamaya başladılar.

Terhis olurken izin almak noktasında tereddüt yaşayan arkadaşlar oldu. Bu konuda vereceğim tavsiye şudur ki bir an önce atandığınız okula gidin. Giriş işlemleriniz yaptırın ki maaş anlamında bir kaybınız olmasın.

Sonuç

Bu dizinin de sonuna geldik. Bu dört bölümlük dizide kısa dönem asker öğretmenlik hakkında Burdur 58. Piyade Alayı özelinde tecrübelerimi anlatmaya çalıştım. Şüphesi eksik kalan yönler olmuştur. Anlatılacak daha çok şey olabilir. Belki de ilerleyen zamanlarda ihtiyaca binaen yazı dizisi güncellenebilir.

Her şeyi bir kenara bıraktığımda askerlik benim için çok  şeyler öğrendiğim inanılmaz bir tecrübe oldu. Belki hayat görüşümü toptan farklı bir yöne sürüklemedi ama bazı şeyleri tekrar gözden geçirmemi sağladı. Bu anlamda ne olursa olsun her türk gencinin bu kutlu vazifeyi eda etmesi gerektiğine inanıyorum.

Son olarak dizinin ilk bölümünde yazdığım notu tekrarlayarak noktayı koyuyorum. Sormak istediğiniz şeyler varsa yazılara yorum olarak ekleyebilirsiniz. Özel bir husus varsa lütfen iletişim bölümünü kullanınız.

Not: Bu yazı dizisinde Burdur 58. Piyade Eğitim Alayı’nda yaptığım askerlik görevim ile ilgili deneyimlerimi anlattım. Yazı dizisinde anlatılanlar, yapılan yorumlar, verilen tavsiyeler 317. Dönem ile ilgilidir. Başka dönemlerde, başka zamanlarda veya başka birliklerde farklı uygulamalar söz konusu olabilir. Yazı içerisinde kullanılan ibareler kesinlikle kimseyi askerlikten soğutma amacı taşımaz. Aksine bu satırların yazarı yukarıda da ifade edildiği gibi askerliğin kutsal bir vazife olduğuna inanmakta ve her Türk erkeğinin bu vazifeyi yerine getirmesi gerektiğine inanmaktadır

79 Yorum

 1. Alican UZUNER :

  Bende İzmit – Gölcük 41 91/1 Burdur merkez Acemi birliği..

 2. mustafa bulut :

  benimkide burdura ciktı gitmeye hazırlanıyorum

 3. hakkı eryılmaz :

  burdur merkez 24 unde ordayım

 4. gözde demir :

  arkadaslar bana burann ankesörlü telefon numarası lazm lütfen yardmcı olun :(

 5. mina kournikow :

  herkese selamlar.benimde erkek arkadaşımın askerliği burdura çıkt.22.02.2011 saat: 23:15. muhtemelen mustafa bulut arkadaşım seninle aynı tarih ve saatte gittiğini düşünüyorum.gideli bir hafta oldu ne telefon ne bir mesaj hiç bir şey yok.endişeleniyorum.ve çok merak ediyorum.tamam belki zamanı yok beni arayamıyor olabilir.onu zor duruma düşürmek istemiyorum.eğer oranın telefon numarası varsa lütfen mesaj olarak yazın çok rica ediyorum.teşekkürler.cewap bekliyorum.mustafa bulut.

 6. mina kournikow :

  çok pardon mustafa bulut seninle karıştırdım üzgünüm

 7. mina kournikow :

  selam hakkı eryılmaz.benimde erkek arkadaşım burdura asker olarak gitti acemi birliği için.22.02.2011 tarihinde saat :23:15 te gitti muhtemelen aynı yerde olmalısınız.hiç arayıp sormadı merak ediyorum ve endişeleniyorum.tamam daha 1 hafta oldu çok yeni oranın durumunu da az çok tahmin edebiliyorum ama elimde değil.onu zor durumda da bırakmak istemiyorum.mümkünse oranın telefn numarasını mesaj olarak yazarsan çok sewinirim.şimdiden teşekkür ederim.

 8. dhgd jjgd :

  ne diyonuzki la ben de oraya gittim ankeserlü tel yok

 9. MURAT AKKURT :

  3’ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58’İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/MERKEZ 91-2 25 MAYISTA GELİYORUM HADİ HAYIRLISI.

 10. arkadaşlar sıkmayın canınızı googleden girin askaelik şübe numarası diye tabi il ve yaptığı bolge onemli onları da yazmayuı unutmayın eminimki cıkar cunku ben cok yazdım cıkardım ama burdur için arşatırmadım siz araştırım eminim ki cıkar..bende 29.05.2011 ordayım..
  HERKESE HAYIRLI TESKERELER…..

 11. barış külekçi :

  ewet ama hocam bende burdura düştüm çok tedirginim anlatılanlar dolayısımı acaba bilemiom=

 12. hüseyin deveci :

  bekle beni burdur 91.2 geliyorum antap kurtuldu burdur düşünsün

 13. sinan gökmen :

  bende burdur merkezz 91/2

 14. devran ısıcak :

  27/05/2011 devran ısıcak izmir emret komutanım:D:D

 15. abdulkadir gülcü :

  benımde buraya cıktı ulastırma 26.05.2011 teslım olucam tum askere gıdecek mehmetcıklerın allah yardımcısı olsun rabbım sabır versın

 16. Rasim BALKAN :

  bekle burdur 25 05 2011 de yola cıkıcam 26 05 2011 de kısmetse bende orda olucam şimdiden herkese hayırlı teskereler….

 17. Rasim BALKAN :

  BURDUR Merkez 3 PİYADE EĞİTİM TUGAYI ve 58 PİYADE EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI

 18. tertiplerim ben perşembe sabahı ordayım herkeze hayırlu teskereler..

 19. (_DERBEDER_) :

  arkadaşlar bende burdura düştüm.. ayın 28 inde ordayım allahın izniyle… herkese allah sabır versin.. gelince tanışırız inşallah çogu yazan arkadaşlarla 91/2 mardinden >_ENSAR BİKSAR_<

 20. Mustafa Güzel :

  Merhaba Arkadaşlar Bizde Burdur Yolcusuyuz 91/2 İyi Tertip Gidiyoruz 2 Yaz 1 Kış Görecegiz Valla Bizimkisi Biraz Kebap Gibi Oldu Burdur 58. Piyade Eğitim Alayı Komutanlığı Ulaştırma Osman YAZICI Ve Mustafa GÜZEL YOZGAT’tan Saygılar Sevgiler 26.05.2011 Gece Saat 23:00’da Yola Çıkıyoruz Ankara Aşti’De Görüşmek Üzere Gidecek Arkadaşlar

 21. sinem özmen :

  benim abim orda gideli 1 hafta olacak bni bi numaradan aradı ama şimdi o numara açılmıo oranın numarasını yazar mısınz??

 22. ekrem etüngü :

  sinemcim hiç arama abin orada cok rahattır .bende orada yaptım santralden arasan bile baglamıyorlar musait oldukca arar o sizi saygılar .ankara yenimalle inzibat .piyade .

 23. Erdinç katınç :

  121. jandarma eğitim alay komutanlığı Hatay serinyol

 24. yok :

  arkadaşlar 2010 eylülde askere gidenlerr ne zaman geliyo kurban bayramına burda oluyolarmı??

 25. burak sen :

  burdur 58 pıyade alayı nasıl sızce ? Sabah Kacta Kalkılıyor :) ıçtıma kacta oluyor :)

 26. Özen Altınışık :

  3 Piyade Eğitim Tugayı 58 Piyade Eğitim Komutanlığı Burdur 21 Kasımda Ordayım

 27. Kerem Arslan :

  arkadaslar ben 91\4 gıdıorum benımkıde 3.pıyade egitim tugayı 58.pıyade egitim alay komutanlıgı tahmını olarak usta bırlıgının dagıtımını nerelere yapıor bılenınız varsa solesın hepınıze hayırlı teskereler.

 28. burhan erbas :

  bende burdur merkez e dustumm pıyadeyımmm

 29. abdullah erol :

  nasipse bende 23\11\2011 de ordayım [burdur merkez 58. piyade eğitim alay komutanlığı:)

 30. berkant nas :

  21 de burdurdayım 58.piyade olarak acemi birliğim

 31. berkant nas :

  acemi birliği 58.piyade burdur 21 de burdurdayımm………. tertipler ulaşsn bana…

 32. mevlüt şen :

  Çok güzel Günlerdi 24 Gün o 24 boyunca insanın aklına herşey geliyor firar başta olmak üzere zaten eğitimler başlayınca insana herşeyi unutturuyolar ben 89/2 a Devre gitmiştim size yemin ederim asfalt su gibi olmuştu artık o sıcaklarda eğitim yapıyoduk ama çok güzeldi çok zevkliydiii

 33. esat durmuş :

  ya benım de burdur a cıktı 3.er egitim tugayı 58.piyadeegitim alay komutanlıgı nasıl bır yer merak ediyorum nasıp acaba oradan güney dogu ihtimali ne gene de nasıp ya neresı olursa olsun sonunda 15 ay bursa dan yol cıktı burdur a 91/4 piyade er esat durmuş :D:D.D

 34. yılmaz karaöz :

  bu ayın 24 de görüşmek üzere arkadaşlar ulaştırma

 35. krdelen ünal :

  burdur merkez 3. piyade 58. eğitim tabru buranın numrası ne?

 36. fatma :

  mektup göndermek için adresi nasıl girmem gerekiyo yardımcı olurmusunuz arkadşm gitti ve ulaşamıorum telefonda edemiyo

 37. Muzaffer ASLAN :

  SELAM ARKADASLAR BEN AMASYADAN MUZAFFER BURDURDA GÖRÜSMEK ÜZERE ALLAHA EMANET OLSUN GÖRÜSMEK DİLEGİ İLE

 38. tayfun kalıntaş :

  şubatta gidecek olan arkadaşlar ulaşsın bana, bende buraya gidiyorumm şubat 22 de ordaym varsa tertiplerimle tanışmak isterim

 39. ferhat özcan :

  92/1 12 gn sonra ordaayım bklyn

 40. Hasan aydemir :

  Bende 58 ci piyade alayına düştüm 92/1 nasıl oralar arkadaşlar fazla kötü davranmiyorlar değilmi

 41. YALÇIN DENİZ :

  3’ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58’İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI\MERKEZ-BURDUR 2 temmuzda acemiligi piyade olarak yapmaya gidecegim bende hakkımızda hayırlısı neyse o olsun

 42. bahtiyar çelenk :

  burdur merkez bekle beni geliyorum

 43. ibrahim şenol :

  25. de ordayım genclıq

 44. Hidayet :

  Abim seni çok özledim

 45. songül yıldırım :

  sevgılım 15 ay buldur yolundaa hayrlısyla gelse hcbır sey ıstememm askımm b & s <3

 46. slm bende burdur 58 piyade tugay komutanlıya düştüm genelikle nereye atıyor bazıları diyor dogu bazıları batı görevim ulaştırma biri yardımcı olursanıs sevinirim 1992 2 teslim olucam gün temuz 3 2012

 47. adem uçar :

  cok guzel yer ben de orda yaptım acemılıgı ama doguyada yolluyo batıyada ben samsuna dustum

 48. adem uçar :

  inş. 1.tabur 3.boluge dusersın cok ıyı ınsanları var

 49. merhaba arkadaşlar hepinize slmlar 1992/2 burdur 58 piyade alayı 6 bölük 2 takımdaydım daha 3 gün oldu geleli kemal senin sorularına gelince çok karışık atıyo nereye atıcanı asla bilemezsin bu sene bizim bölün %55 doğuya düştü şırnak sinopi hakkarı agrı ıgdır hep böle bir bölükte 450 kişiye yakın var 250 doğu yani arkadaşlar burdur 58 piyade alayı güzel ama bazı bölükler kötü 2 bölüğe düşen yanar 7 bölüğe düşen yanar en iyisi 6 bölük ve 4 bölük 5 bölük bi sorunuz varsa beklerim

 50. cuneyt tatar :

  askerlıgım burdur 58.pıyade alayı komutanlıgına cıktı. ucuncu tertıp olarak gelcem. 58.pıyade alayı komutanlııgını ayrıntılı olarak anlattıgınız ıcın yenı askerlerımııze bırazda olsa bılgı werdıgı ıcın bu sıteyı acan kardesımızede cok tesekkur edıyorum. 92/3 2012

 51. zübeyir öztürk :

  bende KARABÜK MERKEZ 92/3 BURDUR ACEEMİ BİRLİĞ

 52. KARABÜK MERKEZ 92 3 BURDUR ECMİ

 53. hanifi saygılı :

  arkadaşlar çok güzel askerlik yapacagınız yer ben manisa kırkagaçta yaptım zordu ama askerlik güzeldi 90/1 kral devreydim

 54. eyüp gencer :

  .bende 18.03.2013 dıyorum acebılık yapmaya ıyı teskereler herkese

 55. honda CJE :

  Merhaba öncelikle 93/1 burdur varmı acemi birlik kaç gün pıyade olarak gidiyoruz ….

 56. volkan sisoğlu :

  slm millet 93.1burdur 19 mart var mı giden

 57. volkan sisoğlu :

  honda cje ne zaman gidiyon

 58. özgür yavuz :

  s.a arkadaşlar ben istanbuldan geliyorum 90 doğumluyum 93/1 geliyorum şimdiden orda zorluk çekmemek için toplanalım yada biyerlerde buluşup konuşalım arkadaşlar olmadı istanbuldan gelicek arkadaşlar hepimiz aynı yerden bilet alalım birlikte gidelim yolda canımız sıkılmaz enazından cvplarınızı bekliyorum kardeşlerim

 59. Atilla Aragülü :

  Merhaba bende Van 18.03.2013 te Burdurda Piyadeyim varsa Gelecek arkadaslar irtibatı koparmayalım :)

 60. emin parlakkılıç :

  EWET ARKADAŞLAR BENDE İST\ ARNAVUTKÖYDEN BURDURA GİDİYORUM TANIŞMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR WARSA TANIŞALIM 18.03.2013 TE SÜRÜSÜ ALICAM

 61. ömer arkan :

  93/1..2013 18 mart ordaym allahın ıznı ıle

 62. arkadaşlar bende 18 haziran 2013 te kısmet ederse teslm olucam 58 piyade burdur benle aynı yere giden varsa ulaşalım arkadaşlar ben balıkesir ayvalıktan gidiyorum………

 63. murat ayhan :

  93/5.. 17 hazıran ordaym allahın ıznı ıle

 64. seref taskin :

  hocam Allah razı olsun cok iyi düşünmüşsünüz emeğinize sağlık

 65. mehmet turgut :

  arkadaşlar bende diyarbakırdan 93/1 burdur ulaştırma facebook : olgun_ilker_21@hotmail.com benle gelen warsa eklesin

 66. arap yasar bagoglu :

  burdur merkez 16 agostos gece 12 de gıdıyorum

 67. arap yasar bagoglu :

  ankara astıden bınenler bulusalımm beraber gıdelım

 68. BURDUR MERKEZ ” ASLERLİK ZAMANI ”

  93/4 2. Grup – 16-18 Aralık Sevk . 2013

  3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR MERKEZ

 69. emre bastem :

  3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR MERKEZ
  BİZ DAHA ÇÖMEZ’İZ AMA KASIM 6 ORADAYIM

 70. ümit kılıç :

  arkadaşlar arkadaşımın acemiliği burdur a çıktı ulaştırma mi yoksa piyade mi bilmiyoruz Kaç gün acemilik yapacak oranın durumu nasıl dağıtımları genellikle nereler bende manisa da ulaştırma olarak yaptım ve şimdi şırnak a düştüm bi bilginiz varsa lütfen yazar misiniz şimdiden teşekkür ederim 92/4 devrelerden saygılar

 71. muhammed dogan :

  izmir kemalpaşadan muhammed arkadaşlar 93/4 burdur merkeze düştüm orayı bilen varsa yardımcı olabilirmi usta birligine nereye gönderiyo kaç gün acemilik şimdiden hayırlı teskereler

 72. ramazan özdemir :

  ben hataylıyım burdur acemi birligi

 73. ramazan özdemir :

  ben hatay bana acemi birligi burdur cıktı

 74. kaptan :

  bnde 92/1 olarak acemi birligimi burdurda yaptim cok guzel ve rahat olarak bitirdim intrnet kafe var diyolar ama ole birsey yook bosuna sevinmyin kisin yapicak olanlar soguk bir hava sizi bkliyor arkadaslar

 75. Muhammet YILMAZ :

  burdur 94/1 2014 bcelp 19mart varsaa eklesın

 76. wanlı zafer :

  94/2 b gurup 21/06/2014 burdur’dayım

 77. samet karagoz :

  Selamun aleykum beyler 91liyim ama bu kasimda gitmem gerekitken b grubu gidiyorum Araligin 18 i burdur merkezdeyim insallah

 78. osman altuntas :

  arkadaslar 94 4 d.k trabzon araklidan gidiyorum burdur merkez d.k giden arkadaslar varsa araklidan 05458617361 bana ulaşsin :)

 79. ardaşlar bn 94 4 gidiyorum sakaryadan ayın 16 te
  slim olacam

Yorum Yazın

Epostanız yayınlanmaz. * işaretli alanları doldurunuz.

*
*