Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Günlerim 1

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı LogosuNot: Bu yazı dizisinde Burdur 58. Piyade Eğitim Alayı’nda yaptığım askerlik görevim ile ilgili deneyimlerimi anlatacağım. Yazı dizisinde anlatılanlar, yapılan yorumlar, verilen tavsiyeler 317. Dönem ile ilgilidir. Başka dönemlerde, başka zamanlarda veya başka birliklerde farklı uygulamalar söz konusu olabilir. Yazı içerisinde kullanılan ibareler kesinlikle kimseyi askerlikten soğutma amacı taşımaz. Aksine bu satırların yazarı askerliğin kutsal bir vazife olduğuna inanmakta ve her Türk erkeğinin bu vazifeyi yerine getirmesi gerektiğine inanmaktadır.

Giriş

Askerlik bizim kültürümüzde sünnet, evlilik gibi önemli bir kültürel öğe. Sadece askerlik yapanlar için değil onları bekleyenler için de önemli bir süreç. Sürecin kısa veya uzun olması önemli değil. Sonuçta bir gün bile yapılsa askerlik askerliktir. Orda yaşanılan farklı tecrübeler hayat boyu unutulmaz. Bu dizide çeşitli başlıklar altında yaşadığım tecrübeleri ve bazı tavsiyeleri aktarmak istiyorum.

Gidiş

Malum askerliğini asker öğretmen olarak yapanlar için fiili askerlik süreci ağustos ayı içerisinde başlar ve biter. Ağustosun ilk günlerinde Yedek subaylık sınavına girilir. (Sınav ile ilgili yazı için buraya tıklayınız.) Sonuçlar askere gitmeden üç-dört gün önce açıklanır. 2007 senesi için sonuçlar 9 Ağustos’ta açıklanmış birliğe katılımlar ise 11–12 Ağustos’ta gerçekleşmiş idi.

Sınav sonucu epeyce merak ve telaşla bekleniyor. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi sonuç açıklandıktan üç-dört gün sonra birliğe teslim olmanız gerekiyor. Benim tavsiyem sonuçlar açıklanır açıklanmaz gerekli hazırlıklara başlamanız. Eğer bir toplu taşıma aracı ile gidecekseniz ilk olarak bilet temin etmeniz gerekiyor. Bunda acele etmenizde yarar var. Çünkü sizinle beraber 4000–5000 kişi aynı yere zamanında ulaşmak için bilet arayışına girecektir.

Askerliğini Burdur 58. Piyade Eğitim Alayı’nda yapacaklar için daha sıkıntılı bir süreç. Çünkü birçok merkezden Burdur’a direkt araba bulabilmek zor. Mecburen aktarmalı yolculuk yapacaksınız. Burdur’a batı illerinden gelmek için İzmir-Denizli-Isparta aktarmaları, Doğu illerinden gelmek için Konya-Antalya-Isparta aktarmaları tavsiye edilebilir. Yol bilgileri için Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesindeki haritalardan (http://www.kgm.gov.tr/fr5.asp?tt=802) faydalanabilirsiniz.

Ulaşımı hallettikten sonra en çok sorulan sorulardan birine geliyoruz. Birliğe teslim olurken yanımızda ne götürelim? (Asal internet sitesindeki açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. ) Sonuç olarak asker öğretmenlik süreci 18–19 gün. Dolayısıyla yanınıza bir şeyler alırken bunların ne çok fazla, ne de çok az olması gerekir. Öncelikle orta boyutta, fazla kaliteli olmayan bir valiz edinin. Birliğe teslim olduğunuzda bir iki gün içerisinde istihkakınız size teslim edilecektir. Bize verilen istihkakta 1 adet pantolon, 1 adet ceket, 1 çift postal, 1 adet kep, 2 adet siyah çorap, 2 adet iç çamaşırı, iki adet kısa kollu tişört, 1 adet diş macunu, 1 adet diş fırçası bulunmaktaydı. Daha sonra palaska, künye ve nefte de verildi. Farklı zamanlarda ve farklı yerlerde değişik istihkaklar söz konusu olabilir.

Sizin götürmenizi tavsiye ettiklerim ise şunlar:

1. Tıraş gereçleri: Tıraş bıçağı yaprak jilet tabir edilen parçalı jiletlerden olmamalıdır. Bu jiletler güvenlik nedeniyle uygun görülmez. En iyisi kullan at tıraş makinelerinden edinmektir. Tıraş köpüğü, tıraş losyonu, tıraş kremi arzuya göre alınabilir. Sık aralıklarla tıraş olunacağını hesaba katarak gerekli malzemeleri tedarik etmekte yarar vardır. Ayna götürmenize pek gerek kalmıyor.

2. Temizlik gereçleri: El ve yüz için küçük bir havlu, banyo için bir havlu, şampuan, sabun. Arzuya göre krem, deodorant gibi şeyler de alınabilir. Diş macunu ve diş fırçası istihkakta var fakat bu konuda hassassanız her ihtimale karşı kendi malzemelerinizi getirmekte yarar vardır. Her şeyi 18 günlük düşünmelisiniz. Yani küçük bir şampuan işinizi görecekken üç dört kiloluk bir şampuan almanın bir alemi yok.  Ayrıca ıslak mendil, kâğıt mendil oldukça işe yarayabiliyor.

3. Sağlık: Bu kısım önemli. Çünkü şahsi olarak benim en çok sıkıntı çektiğim nokta bu. Burdur Akdeniz Bölgesi’nde yer aldığından dolayı ağustos ayı epey sıcak oluyor. Burdur sıcağı alışık olmayanlar için epey sorun çıkarıyor. Çünkü kuru sıcak cildinizin hızlı bir şekilde yanmasına sebep olabilir. Bir de benim gibi hassas cildiniz varsa askerlik hatıralarına hazır olun :)  Önlem için güneş kremi, güneş yağı gibi ürünlerden mutlaka alın. Her şeye rağmen cildiniz güneşten etkileniyorsa birliğe teslim olmadan önce bir şekilde cildinizi güneşe alıştırmaya bakın. Denize gidip cildi biraz bronzlaştırmak iyi bir yaklaşım olabilir. Eğer cildinizin özellikle kol ve ense bölgeleri ilk defa askerde güneş ile temas ederse bu epey acı verici olabiliyor.

Çok karşılaşılan diğer bir sorun da postalların ayağınıza vurması. Bunun için ilerde bahsedeceğimiz gibi postalı bir veya iki numara büyük alın. Yine vurmaya karşı postala yerleştirmek için vatka veya benzeri bir malzeme edinin. Bütün bunlara rağmen yine de postal ayağınıza vurabilir. Tedavi için pudra, yara bandı, krem alabilirsiniz.

Eğer devamlı ilaç kullanıyorsanız bunlardan yetecek kadarını alın. Abartıp kutu kutu ilaç taşımayın. Sonuçta getirdiğiniz her türlü ilaç sağlık görevlileri tarafından kontrol edilmektedir. Eğer kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar ilgili veya sağlık problemleriniz ile ilgili doktor raporları varsa bunları da yanınızda getirin.

4. Giyecek:  Size verilen tişört, iç çamaşırı ve çoraplar yeterli olmayacağından ihtiyaca göre bunlardan alabilirsiniz. İç çamaşırında sorun yok fakat tişörtler asker yeşili, çoraplar siyah olmalıdır. Gece yatarken kullanmak için eşofman takımı veya isteğe göre şort, tişört ve mutlaka bir çift terlik alınmalıdır.

5. Diğer:  Yazı işleri için siyah tükenmez veya pilot kalem, günlük gibi şeyler yazmak isterseniz küçük bir defter, dikiş işleri için iğne ve haki yeşil iplik, bir kaç tane çengelli iğne, telefon kartı, botları boyamak için siyah ayakkabı boyası, para ve diğer şeyleri koymak için boyna asılan cüzdan, tırnak makası, içecek makineleri için bozuk para.

Para demişken yanınıza ihtiyacınız kadar para alınız. Para işlemleri için alay içerisinde Oyakbank ve PTT bulunmaktadır. PTT şubesinden online olarak dışarıdan para gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu saydıklarım haricinde pek bir şeye ihtiyacınız olmuyor. Alay içerisinde nizamiyenin karşısındaki merkez kantinde hemen hemen birçok malzemeyi ucuz bir fiyata bulmakta mümkün. Bunlar getirmeniz gerekenlerdi bir de getirmemeniz gerekenler var :)

Alaya her türlü kesici, delici, dürtücü (?) alet sokmak yasaktır. Dikiş için bir makas dahi sokamazsınız. Girişte yapılan aramada bu malzemelere el konur.

Cep telefonu, fotoğraf makinesi, video kamera, radyo, walkman gibi elektronik cihazları sokmak yasaktır. Eğer bunları getirirseniz girişte senet karşılığı emanete bırakırsınız. Çıkarken de alırsınız. En çok merak edilen şey cep telefonu tabii ki. Çıktığınız gün hemen elimde cep telefonu olsun derseniz cep telefonunuzu getirin. Ama 18 gün kullanmamışım bir gün daha kullanmasam ne olur diye düşünüyorsanız getirmeyin. Birçok kişinin aklında kaçak olarak cep telefonu sokmak geliyor. Sonuçta her ne kadar girişte bavulunuz aranıyorsa da bir şekilde içeri cep telefonu sokulabilir. Fakat yakalandığınızda hakkınızda yasal işlem yapılır. Bence başınızı derde sokmaya değmez. Sonuçta içerde telefon kartıyla konuşabileceğiniz bir dünya kartlı telefon var. Cep telefonuna ihtiyaç duymazsınız bile. Hem biraz da olsa cep telefonsuz yaşamak iyi bir tecrübe oluyor.

Çeşitli yiyecek malzemeleri.

Yanınızda getirdiğiniz kitaplar ilaçlar gibi kontrol edilir. Eğer yasaklı listede değilseler size geri verilir.

Sonuç olarak yukarıda sayılan temel ihtiyaç malzemelerini gerektiği kadar almanız yeterlidir. Eşyalarınız için size verilen dolap alanı kısıtlı olduğu için çok şey götürmeniz dolabınızın düzensiz olmasına sebep olacaktır. Bununla birlikte zorunlu şeyleri almamanız da bazı sıkıntılara sebep olur. Bundan dolayı başta da söylediğimiz gibi ölçüyü tutturmak lazım.

Gidişteki maddi hazırlık bu kadar. Tabii daha önemlisi psikolojik hazırlık. Öncelikle sevdiklerinizden ayrılmaya kendinizi alıştırın. Eğer daha önce bu tarz bir ayrılık yaşamadıysanız zor gelebilir. Ama sonuçta 18 gün de çok uzun bir zaman değil. Hem biraz sevdiklerinizin kıymetini daha iyi anlamış olursunuz :) Sivil hayatta rahatlıkla yaptığınız şeyleri burada hiç yapamayabilirsiniz. Bazı şeylerin kısıtlanmasına kendinizi hazırlayın. Geçireceğiniz zaman dilimi oldukça planlı olacağından biraz canınız sıkılabilir.

İlk olarak yazacaklarım bunlar. Bir sonraki bölümde ilk günü anlatacağım…

Not: Buradaki sayfada Burdur 58. Piyade Eğitim Alayı ile ilgili resimlere ulaşabilirsiniz.

14 Yorum

 1. muzaffer can ceylan :

  benimde enştem asker burdurda

 2. uğue eztekin :

  arkadaşlar ben 91/2 gittim 25 mayısta teslim oldum 24 haziran da cıktm :) şimdide 2.komandoo tugayı lojistik destek bolu ya cıktm gtmeden önce herkez bişey diyiordu en cok kıbrısa gönderiolar falan die alakası yok heryere dağıtım yapıor kıbrıs, hakkari,şırnak,siir,tunceli,istanbul.tekirdağ, ankara ağrlıklı diğer illerede gönderior ama buralara gönderdiğinden %70 daha az sans 91/3 qelecekler yani heryer cıkabilir herşeye hazırlıklı olun :) eğitim fazla yok varda yok yani :) öğlenleri hava cok sıçak akşamları tersine buz gibi. yemekler qüzel gibi ama et yemekjleri buharda ğiştiği icin bana biraz tuhaf qeliordu ben yemiordum et yemeği hariç diğerleri qüzeldi. komutanlara qelince hepsi iyidir ama usta askerlerin bazıları cok artis coğuna uyuz oluyoduk ama sonra alıştık :))

 3. Merhaba Arkadaşlar,
  Ben Şubat 2012’de gidecem askere.Tecilliydim tecil sürem içerisinde herhangi bir okul okumadım. Yani aslında okudum Microsoft Sistem Mühendisliği ama 15 Ay uzun dönem olarak gidecem ve benim mesleğim Bilgisayar Onarım ve Yazılım. Bugün, yani 11/01/2012’de görev yerimin Burdur 58’nci Piyade Alay Komutanlığı Ulaştırma olduğunu öğrendim. Herkes çok şanslı olduğumu söylüyor. Gerçekten çok heyecanlıyım. Heyecanımı azaltacak bilgiler verip bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 4. hamza Demir :

  92/2 tertiplere simdiden slm lar benide bekle burdur geliyorum

 5. kerem güray :

  bugün burdur da acemilik yapıcağım belli oldu.24şubat2012 teslim olucam.3’ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58’İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/MERKEZ.şubat tertip gidecek arkadaşlar numaralarını yazsın gidince buluşuruz sıkıntı çekmeyiz.İZMİR

 6. hamit :

  slm arkadaşlar bende 92/1 gidiyrum burdur nasıl biyer bilmiyrum ama gidnce nasıl olsa doya doya görcez. ismail tertp belki görüşürz :)baysal yice cagır belki sesin kuladıma gelirr:)

 7. semih kosova :

  ya benim acemi birliğimde buraya çıktı ama ben komando olsun istemiştim burdan komando seçimleri oluormu bilgi verirseniz çok sevinirim saygılar

 8. ibrahim tekin :

  slm gençler benim de askerliğim burdura çıktı 92/2 balıkesir herkez güzel yer diyo bakalım gidince görücez… ben ulaştırma ve trafik bölümü bitirdim 2 yıllık bakalım ne olacak…herkeze balıkesirden selamlar…

 9. ibrahim tekin :

  slm gençler benim askerliğimde burdura çıktı 92/2 balıkesir anlatılanllara göre gayet güzel bi yere gdiyoruz ama bilindiği gibi yaşanmadan bilinmez…

 10. benim oğlumda 26.mayısta teslim olucak burdur 3,cü p.eğt.tugayı.58.ci.p.eğt.a.k.lığıburdur merkez……………… herkese allah yardımcısı olsun güle güle gidin güle güle gelmeyi allah her askere nasip etsin saygılarımla

 11. Aykut Işık :

  Sakarya / Hendek 92/2 Gıdıyorum 1 sene gec ama olsun sakaryadan 2012 3 temmuzda gıdıcek arkadaslar varsa ceubbe@hotmail.com burdan eklerlerse konusur arkadas oluruz en azından oraya gıdınce muhabbetmız olur :) herkeze allah gıdıp gelmeyı nasıp etsın

 12. sabo :

  bende oraya düştüm şimdiden şafak 430

 13. Yemen Güler :

  317. dönemi burdurda yapan biriyim bende

  3. tabur 4. bölükteydim
  o dönem orda olanlar ise bize komando taburu derlerdi:)
  komutayı vekaleten yürüten servet teğmen sayesinde bu ismi haketmiştik. aslında iyi de olmuştu. bir ara iyi kilo verdim:)

 14. serhat güneş :

  s.a benimde acemi 3,cü p.eğt.tugayı.58.ci.p.eğt.a.k.lığıburdur merkez çıktı bölük komutanın numarasına nasıl ulaşabilirim acil yardım???

Yorum Yazın

Epostanız yayınlanmaz. * işaretli alanları doldurunuz.

*
*