Blog Takip Siteleri

Türkçe blog içeriği arttıkça takip işi de epey güçleşti. Rss’de olmasaymış ne yapacakmışız. Bugünlerde rss takibinin yanı sıra bazı siteler aracılığı ile de blog dünyasını takip etmek mümkün. Kısaca blog takip siteleri diyebileceğimiz bu siteler rss marifetiyle veya elle beğenilen blog içeriklerini bir araya toplayıp takip kolaylığı getirmeye çalışıyorlar. Tabii ki burada saydığımız siteleri, rss aracılığı ile blog içeriklerini çalıp kendileri yazmış gibi gösterenler ile karıştırmamak lazım…

BLOGLARDAN
Bloglardan LogoListeye en yenisi ile başlayalım. Bloglardan blog dünyasının yakından tanıdığı eburhan tarafından yeni açılan bir site. Site Blograzzi verileri ile entegre bir biçimde çalışıyor. Blograzzi kategorilerinden birini seçtiğinizde o kategorinin en popüler 9 blogu ekrana geliyor. Blogların ismi altında o blogdaki son 10 yazı listeleniyor. Yazıların üzerine geldiğinizde yazı ile ilgili özete ulaşabiliyorsunuz. Site ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  Sitenin ilerleyen günlerde var olan sorunları aşıp ana sayfam olacağını düşünüyorum…

TAKİPÇİ

Takipçi Logo Takipçi daha ziyade teknoloji ağırlıklı haberlerin toplandığı bir Feyzullah Ceylan projesi. Takipçi diğerlerine göre biraz daha el emeği ile işliyor. Site, yöneticinin bloglarda beğendiği yazılara bir kaç cümlelik tanıtım yazıp link vermesiyle oluşmuş. Sitenin blogunda da değinildiği gibi tasarımını yenilenmesi ve biraz daha web 2.0 tarzı bir yapıya kavuşması kalbimizdeki yerine daha da perçinleyecek. Hatta sistem çoklu kullanıcıya açılırsa iyi olur. Yani bir kişi yerine üç dört kişi içeriği oluştursa daha iyi bir yapıya kavuşabilir. Her zaman el emeğini otomata tercih eden biri olarak Takipçi’yi diğerlerinden biraz daha fazla tuttuğumu itiraf edeyim…

BlOG LİNKLERİ

Blog Linkleri LogoBlog linkleri de takipçi gibi yöneticinin seçtiği yazılara verilen linklerden oluşuyor. Site RenkliBlog yazarı Erman Haskan’ın bir projesi. Yazı seçimleri iyi. Fakat sistem biraz daha geliştirilebilirse kişisel bir not defterini aşıp bir siteye dönüşebilir.

PİLLİM

Pillim LogoPillim ilk etapta Pilli Network sitelerini kolay takip etmek için kuruldu. Daha sonradan yabancı kaynaklardan ve bazı Türk bloglarından verilen bağlantılarla genişletilmiş. Bu yapısıyla biraz bloglardan ile aynı kabul edilebilir. Sade tasarımı ile kullanışlılığı yakalamış bir site.

Yukarıda bahsettiğim dört sitede henüz emekleme aşamasında. Ama iyi bir geliştirme süreci ile güzel yerlere gelebilirler. Belki yöneticilerinin kişisel ihtiyaçlarından kaynaklanan bir dürtüyle kuruldular. Fakat birçok başarılı bilgisayar yazılımı veya internet projesinin ilk etapta kişisel ihtiyaçlardan ortaya çıktığını da göz ardı etmemek gerekir.

8 Yorum

 1. güzel bir konu teşekkürler

 2. @karahann Beğendiğinize sevindim.

 3. Böyle bir incelemeyi günlüğümde yazmayı düşünüyordum. Fakat bloglardan.com‘u hazırlamaya başlayınca tarafsız bir inceleme olmaz diye vazgeçmiştim ve keşke başka birisi bu incelemeyi yapsa diye ümit etmiştim.

  Ve siz de çok güzel ve samimi bir şekilde düşüncelerinizi aktarmışsınız. Yazınız için çok teşekkürler. Sorunlar giderildikten sonra umarım bloglardan.com açılış sayfanız olmayı hakeder ;)

 4. @eburhan Eleştirileri ele almadaki titizliğiniz bloglardan.com’un iyi yerlere geleceğini bize şimdiden müjdeliyor.

 5. bu arada sonradan aklıma geldi. Bu türde iki tane daha sitemiz var. Gerçi ikisi de pilli network’e bağlılar.

  pillitakip
  ve
  blogv2

 6. özellikle takipci.net’i beğendim.umarım feyzullah arkadaşımız benim de blogumdan bir yazı beğenir de yayınlar…bu guzel yazı için tesekkurler selcuk hocam.

 7. ouz :

  Bi de http://bloglardan.blogcu.com manuel olarak güncellense de güzel bi takip blogu.

 8. web sitesinden nasıl para kazanılır daha açık bir yazıyla bizlere anlatabilirmisiniz.
  insanlar bunları merak etmekteler bunu bizlere açıklarsanız sevinirim .2 Geri İzlemeler

 1. oyyla.com diyor ki:

  Blog Takip Siteleri…

  Blog takip sitelerini tanıtan bir yazı…

 2. webiket.net diyor ki:

  Blog Takip Siteleri…

  Blog takip sitelerini tanıtan bir yazı…

Yorum Yazın

Epostanız yayınlanmaz. * işaretli alanları doldurunuz.

*
*